Dnešní doba je celá taková uspěchaná. Dříve se něco zkrátka domluvilo a platilo to. Protože prostě nebyla jiná možnost. Nebylo možné nic narychlo odvolat, měnit, plánovat. Ale v současné době je vše naprosto jiné. Díky komunikačním technologiím a internetu jsme schopni v během několika minut zrušit schůzku, objednat se k holiči, stornovat vlakovou jízdenku nebo třeba objednat ubytování.
budík a šálek.jpg

Odpověď na to, zdali je tohle v pořádku a je to spíše výhodou, nebo nevýhodou, nechám na Vás. Nicméně jedno je jisté. Rychlé plánování nás stojí mnoho energie a psychicky nás velmi zatěžuje. Jsme pod neustálým stresem a snažíme se stíhat vše co nejlépe předělávat a měnit plány tak, aby se nám to tak nějak všechno napasovalo do našeho dne. A tak zpravidla zapomínáme na pauzy, odpočinek a často se ochuzujeme i o nějaké ty hodiny spánku. Přitom je to právě nedostatek spánku, který napomáhá tomu, abychom se pak cítili zle a podléhali snáze stresu.

Řešení je snazší než by se mohlo zdát. Jednoduše uberte plyn. Pokud se budete snažit stíhat veškeré zájmy, aktivity a koníčky, tak se vlak Vašeho života nekontrolovaně rozjede a vykolejí. A vykolejení může symbolizovat v reálném životě často psychické sesypání se či ještě závažnější psychické problémy. Myslete na to, že máte mnoho let života a nemusíte zvládat úplně všechno. Prostě si určete priority a těch se držte. Další koníčky činnosti můžete přeci zkusit během dalších let.
pero na diáři.jpg

Další dobrou pomocí může být vytvoření si dobrého a kvalitního systému na plánování. Zároveň je dobré si také udržovat pořádek. Stejně jako je nutné udržovat pořádek a určitá pravidla například v šatnách sportovních areálů, k čemuž slouží oddělené šatní skříňky a návody k jejich použití , tak i vy musíte zřídit ve Vašem kalendáři nějaký řád. Prostě si stanovte, kdy můžete něco dělat a od kdy do kdy na to budete mít čas, a za každou přidanou aktivitu si přidávejte nějaký štítek, kdy budete méně aktivní, tedy budete jen relaxovat, odpočívat nebo si číst.