Asi všichni budeme souhlasit, že stavba ani rekonstrukce domu není zrovna jednoduchá záležitost. Je náročná jak časově, tak finančně i organizačně. Musíme přitom myslet na spoustu věcí, a žádnou z nich nelze opomenout. Nelze se tedy divit, že se některým z nich nedostává takové pozornosti, jakou by si zasloužily.

Jednou z nich je i stavba schodiště. To najdeme prakticky v každém domě, i v tom přízemním. I zde totiž obvykle najdeme sklep a půdu, a do nich je potřeba se nějakým způsobem dostat. A právě schody jsou tím v současnosti nejlepším řešením.

schodiste2

Ovšem k tomu, aby svou funkci mohly plnit a aby nebyly zbytečně nebezpečné, je potřeba vybrat ten správný typ. Možná se to totiž nezdá, ale schodišť existuje mnoho druhů, ať už co do provedení, tak i do materiálu, z nějž je vyrobeno. Na nás pak je, abychom vybrali ten pravý. Zde je však potřeba řídit se několika základními pravidly.

Tím prvním je bezpečnost. Ať už se rozhodneme pro jakýkoliv druh, tím hlavním požadavkem je, abychom je mohli bez nebezpečí používat. A nejen my, ale i ostatní členové rodiny, bez ohledu na jejich věk či fyzický stav, ale také případné návštěvy.

U většiny komerčně vyráběných schodišť tento problém není třeba řešit. Daný produkt totiž prošel patřičným testováním ještě před svým uvedením na trh. Pokud si jej ale stavíme svépomocí, pak je potřeba na to brát ohled.

schodiste3

Dalším bodem je, aby se nám do daného prostoru vůbec vešlo. Ne všechny domy jsou stejné, a ačkoliv jsou komerčně vyráběné schody ve většině případů standardizované, je jasné, že rozdíly zde budou. Proto je dobré si ještě před nákupem či začátkem stavby vše pečlivě proměřit.

Zapomenout pak nemůžeme ani na estetickou stránku věci, tedy na to, aby se k danému domu hodilo. To platí zvláště dnes, kdy je uniformita vytlačována individualitou.

Ať už však vyberete jakkoliv, je jasné, že je potřeba tomuto problému věnovat náležitou pozornost. Jen tak totiž budeme mít jistotu, že později nebudeme litovat.