Knížka spisovatele Meika Wikinga „Hygge: Prostě šťastný způsob života“ se jistojistě objevila na poličce mnohých nadšených hledačů štěstí a utváření útulného domova. Nejedná se o šílenou alternativu způsobu života, jakou je třeba minimalismus nebo rovnou pořízení obytného vozu a následné křižování napříč světem, ale jde spíše o pokojný náhled a snahu zpestřit každý den maličkostmi.
stará ložnice.jpg
Když se v Dánsku řekne hygge, myslí se tím především život bez stresu, vychutnávání klidu a pohody a útulnosti prostředí, které nás doma obklopuje. Tomu lze snadno napomoci. Nemusíte se nikam hnát. Podzimní pošmourné počasí vás už nikdy neotráví, protože právě to provází kouzelné okamžiky odpočinku. Zachumláte se do deky, zapálíte svíčky a posedíte nad šálkem čaje s dobrou knihou. Nebo pozvěte sousedy na večeři, kterou společně připravíte.

Jak na to?
V domovech příznivců hygge najdete několik sjednocujících prvků. Vzhledem k tomu, že se jedná o životní styl – celý domov je prodchnut patřičnou atmosférou, tu můžete navodit i u vás doma v rámci několika jednoduchých kroků.

Nábytek
Sežeňte si, klidně staromódní, pohodlné křeslo či sedačku, do které budete moci kdykoli zapadnout. Ideálně doplňte polštářky a chundelatou dekou. Rozhodně se však vyhněte potahům světlých a křiklavých barev, těmi totiž útulnosti nedosáhnete. Volte mírné barvy polstrování – tmavě zelená či hnědá a vínová. Čím tmavější interiér, ovšem vhodně osvětlen, tím lépe.

Světlo
Pro Skandinávii je typická jakási pošmournost, uspávající šero, které prosvětluje vhodně zvolené osvětlení. Několik rozsvícených lamp namísto hlavního světla se zdá jako nejlepší doplněk k tmavému interiéru. Umocnění atmosféry dosáhnete i zapálením několika svíček, můžete použít i vonné, kterými kouzlo okamžiku ještě umocníte. Tlumené světlo je naprostý základ.
lampička u džbánu.jpg
Doplňky a materiály
Mnohé národnosti se vrací k původním konceptům bydlení. S tím souvisí i obklopování se přírodními materiály. Na popularitě stoupají například solné lampy. Vyměňte syntetické materiály. Hrubě opracovaný dřevěný nábytek dává pocit nerušeného klidu a odloučení od zrychlujícího se světa.