Jak se naučit akordy na kytaru: https://petanovykurzy.cz/akordy-pro-zacatecniky/.

Pro začátek si najděte písničku, která má málo akordů, nejlépe těch základních. Nejlépe dva nebo tři akordy ze skupiny A, D, C, E, G. Tyto se vám budou učit nejsnadněji. Doporučuji kombinaci D, A, G. Nebo G, C, Ami.
Dobrá, písničku máme, ale teď, jak vůbec na to.

kytarista

Akord je souhra několika tónů, které u nás na kytaře představují položené prsty na strunách. Stiskněte je pevně, aby vám dobře zněly. Lehké položení naopak struny tlumí. Akordy bývají označeny podle čísla prstů – palec nehraje, počítá se tedy od ukazováčku, ten je tedy číslo 1, prostředníček 2, prsteníček 3 a malíček 4. Kytara má šest strun – E, H, G, D, A, E – bráno odspodu. struny leží na hmatníku kytary a ten je rozdělený kovovými příčkami na takzvané pražce. Když se učíme kterýkoli akord, díváme se, na kterém pražci leží a počítáme je od nultého pražce, který má mnohá označení: vrchní pražec, sedlo, ořech a je to ta přepážka, na které pod hlavou kytary leží struny. Pozor, obrázky, podle kterých se učíme akord můžou být různě stranově obrácené, případně otočené “na výšku”, proto se vždycky díváme, kde na obrázku nultý pražec je. A nyní zkusíme přečíst podle vyobrazení první akord.

část kytary

Pokud je to například akord D, zajímá nás druhý a třetí pražec, na které poskládáme prsty, v tomto případě ukazováček, prostředníček na druhý pražec a prsteníček na třetí. Stiskneme a zkoušíme pravou rukou brnkat na struny a soustředíme se na ruku levou, aby se nám povedl akord hezky znělý. To poznáme snadno. Akord zní čistě, nikde nic nedrnčí a struny nic netlumí.

Když dokážeme držet jeden akord, přibereme si druhý a pak je zkoušíme střídat. Je dobré se naučit prstoklad akordů zpaměti co nejdřív, abychom se pak mohli soustředit jen na jejich správné střídání. Akord se střídá podle toho, kde je v textu nadepsán. Nad kterým slovem. A pak už můžete hrát svou první píseň!