Jeho místo bylo obvykle v hodovní síni. Nad něm byla na očích umístěna všechna jídla v krásných servírovacích mísách během slavnostních obědů a večeří, které šlechtické rodiny pořádaly na počest významných hostů zvláštního postavení a důležitosti. Před zahájením banketu vstoupil do hodovní síně obzvláště důvěryhodný služebník rodiny, ve zvláštním livreji, a ochutnal všechny chody, než byly servírovány hostům.

příborník1

Od starověku bylo běžnou praxí nabízet honosné rauty na počest slavného hosta nebo slavit určité události, a ve středověku se tato praxe stala velmi častou, zejména na oslavu spojenectví mezi dvěma lordy, často zakončené sňatkem děti ze dvou rodin. Rozšířit majetek se dalo pouze vyhranou válkou nebo dobrým sňatkem. Ale protože ve stejném historickém období bylo také velmi populární eliminovat protivníky jedem, dokonce i během banketu, vznikla tato tradice shromáždění jídla, které se bude servírovat a jeho ochutnávka sluhou (příborníkem). Ten potom trávil celou dobu se společností, aby bylo jasné, že nemá žádné zdravotní problémy.

příborník

A zřejmě právě sluha příborník dal název nábytku, který se dnes nazývá příborníkem. Historické kousky tohoto nábytku se nachází na hradech a zámcích v honosném provedení a potom v jednodušších verzích ve starých usedlostech, kde měli lidé také rádi pestrost, a proto dřevo zdobili nátěry a motivy rostlin, květů a symbolů.

Dnes je starý nábytek v módě a k uspokojení zákazníků vznikají repliky starých kusů. Jsou vyrobené z kvalitního dřeva, v malých sériích a převážně starými výrobními postupy s velkým podílem ruční práce. Každý takový kus nábytku, jako je příborník Svetpokladu, přinese do interiéru atmosféru starých časů.

Příborník se tvarově přizpůsobil potřebám lidí. Většinou se skládá s horní a dolní skříňky a měl by stát v jídelně poblíž jídelního stolu a sloužit k uložení nádobí a příborů. Horní skříňka byla většinou otevřená nebo prosklená a byl v ní vystavený ten nejcennější porcelán nebo sklo. Ve spodní skříňce byly v zásuvkách příbory a pod nimi další nádobí (podnosy, konvice, mísy).