Co jsou afty a jak vznikají

Afty jsou červeně ohraničené bílé nebo našedlé vřídky, které se nejčastěji vytvoří v puse, tváři nebo na jazyku. Snadno je poznáte podle toho, že vás během jídla a pití nepříjemně pálí. Vědci bohužel nepřišli na to, proč přesně afty vznikají. Někdo s nimi bojuje celý život a někdo ani neví, že něco takového existuje. Mezi nejpravděpodobnější příčiny patří: dědičnost, dlouhodobý stres, oslabená imunita, nedostatek některých vitamínů a minerálů, hormonální nerovnováha (u žen před menstruací) nebo mechanické poškození sliznice.

Tip: nemusíte se bát, afty nejsou nakažlivé, jak se dříve věřilo

žena

Babské rady

Když už se afty vyrojí, sáhne většina z nás nejprve po přírodní léčbě. Afty nejsou ničím novodobým, takže s nimi měly zkušenosti už naše babičky. Od nich víme, že nejlepší je vyplachovat ústa odvarem z heřmánku a šalvěje. Obě bylinky mají svíravé účinky a pomohou s hojením. Dále se doporučuje cucat kostky ledu (na utlumení bolesti). Potírat afty medem nebo použít přípravky s propolisem. Léčba aftů trvá týden až dva. Během této doby nekonzumujte pikantní a kořeněná jídla, nežvýkejte žvýkačky a nekuřte.

Tip: do jídelníčku zařaďte probiotické jogurty

bylinka

Pomoc z lékárny

Když babské rady nepomáhají, vypravte se do lékárny. Tam najdete nespočet přípravků, které od nepříjemných aftů uleví a urychlí léčbu. Jde především o speciální gely, které na vřídku vytvoří ochranný film, vody na kloktání nebo cucavé pastilky. 

Tip: trápí-li vás afty opakovaně nebo máte-li k nim teplotu, nestyďte se navštívit svého praktického lékaře

Prevence

Vsaďte na prevenci. Snažte se vyhnout dlouhodobému stresu, zdravě jezte (hlídejte si příjem především železa, kyseliny listové a vitamínu B12), dostatečně spěte (7-8 hodin), posilujte svou imunitu (například otužováním) a choďte často do přírody.

Tip: při stresu zařaďte meditaci nebo jógu