Budoucí maminky a tatínkové pozor, zejména tedy ti, co čekáte prvního potomka. Víte, jak se váš domov promění po jeho příchodu? Nebojte se, není to nic hrozivého, je ale třeba s jistými změnami počítat, možná vás překvapí, možná ne. Jisté je, že váš domov už nebude jako dřív. Už nebudete dva, ale minimálně tři.

Změny začínají už před narozením. Někdo začíná rekonstrukcí jedné z místností na dětský pokojíček. Přijít tak můžete o pracovnu nebo pokoj pro hosty a možná také o nevyužitou půdu. Další změna přichází záhy. Budoucí maminka se pouští do velkého úklidu, takový pořádek u vás doma ještě nikdy nebyl a s příchodem dítěte už ani nikdy nebude.

Po příchodu z porodnice

Po příchodu z porodnice si budete muset zvyknout, že váš domov místo hudby bude nějaký čas naplňovat dětský pláč, je to dost pravděpodobné. Velmi často také dochází ke změně obývání místností přes noc. Ložnice pak většinou zůstává místem spánku pro maminky a děti.

Tatínek se musí smířit s méně pohodlnou sedačkou. Všude se nese atmosféra nevyspání, s tou se ale brzy naučíte žít a přijmete ji za svou.
Kromě zvyšujícího se lehkého chaosu v domácnosti, se neděje nic zvláštního.

Když dítě začne růst

K dalším změnám dochází v době, kdy děťátko začíná lézt, stoupat si a posléze chodit. Většinou to nenechá v klidu žádnou maminku a postupně začíná věci z dolních polic stěhovat do vyšších míst, časem ale zjistí, že dítě si najde cestu i tam a některé věci jsou najednou zbytečné a letí do koše.

Nepostradatelnou součástí vaší domácnosti se stávají chrániče rohů, různé petlice na dvířkách a zábrany na schodech. Smiřujete se s tím, že něco otevřít už nebude tak jednoduché a různé věci mají nová místa.

Většinou také rezignujete na každodenní úklid, vzdáváte se pořádku a začínáte věřit, že úklid, nemá smysl, vždyť vydrží pár minut. Perfektně se umíte vyhýbat překážkám v podobě různých hraček.
Jak dítě roste, přibývají další a další změny.

Opravdu, váš domov už nikdy nebude jako dřív, už nebude statický, ale bude v pohybu a to nejkrásnější je, že vám to vůbec nevadí, protože rodina, je to nejdůležitější a nejkrásnější co máte.