Říká se, že chybovat je lidské. Chyb se dopouštíme v podstatě každý den, některé nás život neovlivní, jiné náš život možná ovlivní zásadním způsobem. Útěchou by nám mohlo být, že se mnohdy jedná o rozhodnutí, které v danou chvíli považujeme za správné a jako chyba se projeví až posléze. Jenže co když chybu způsobí naše nedbalost? Některé chyby se zkrátka nevyplatí udělat ani jednou, natož víckrát. Tyto chyby nás totiž mohou stát několik tisíc korun každý rok, případně nás dovézt až na hranu existenční krize. I takové následky mohou přinést chyby, kterých se dopustíme při sjednávání hypotéky. Které to tedy jsou a jak se jim vyhnout?

Sledování úrokové sazby i RPSN

S úrokovou sazbou úzce souvisí i RPSN, přesněji řečeno roční procentuální sazba nákladů. Řekne nám o charakteru dané hypotéky daleko víc než samotný úrok, neboť jsou do ní započítané veškeré výdaje související s hypotékou. Samotná RPSN vám tedy stanoví přesnou částku, kterou nakonec budete muset zaplatit, je tedy daleko důležitější než samotná úroková sazba.

podpis smlouvy

Není tak nic neobvyklého, když banka své potencionální klienty láká příznivou úrokovou sazbou, která je však velmi často podmíněna pojištěním schopnosti splácet nebo zřízením běžného či spořicího účtu. To samozřejmě znamení pro takového klienta další výdaje navíc.

sjednávání hypotéky

Navíc je potřeba počítat s vyšší úrokovou sazbou u amerických hypoték, neboť se jedná o neúčelový úvěrový produkt, naopak hypotéka na stavbu domu, pozemek, případně rekonstrukce je účelová a řada bank jí tak nabízí s výhodnějším úrokem.

Podmínky jednotlivých úvěrových produktů

Důležité je, kompletně prostudovat veškeré podmínky smlouvy, ke kterým se podpisem smlouvy zavazujete. Dalším faktorem pro zvolení hypotéky je vyplacení peněz. Některé banky poskytnou celou částku okamžitě, jiné peníze uvolňují postupně podle fáze stavby.