Úžasná zeměplocha – Terry Pratchett
 
Na první pohled se se svými barevnými obálkami a fantaskními názvy může jevit jako jedna z dalších fantasy knih pro mládež. Opak je však pravdou. Příběhy kouzelné Zeměplochy, které v sobě skrývají trefné narážky na naši dobu a svět si vynutí úsměv na tváři i nejednoho dospělého.
Každá kniha ze série ukrývá originální příběh, který nemusí vždy nutně navazovat na postavy předchozího dílu, díky čemuž má také čtenář – alespoň dle mého názoru – větší motivaci si koupit další díl a poodhalit tak další kousek Zeměplochy, který mu do té doby nebyl známý.
znuděná holka
 
Hledání přítomného okamžiku – Ruth Ozeki
 
Příběh je vyprávěný ze dvou pohledů – Ruth, která na pláži najde tašku obsahující deník v deskách od knihy Marcela Prousta Hledání ztraceného času, Nao, která je autorkou již zmiňovaného deníku.
Nao, celým jménem Naoko je šestnáctiletou dívkou, žijící v Japonsku, která se do deníku rozhodne zapsat život její babičky a buddhistické mnišky Džiko, zároveň se však svěřuje se svým životem, který ani v nejmenším není tak jednoduchý, jak by měl život šestnáctileté dívky být.
Na druhé straně je Ruth, která se potýká se svým vlastním životem a snaží se najít stopy, které – jak doufá – dokážou existenci Nao a její rodiny.
vyděšená osoba
 
Jedna želva za druhou – John Green
 
Aza je šetnáctiletá dívka, která se snaží žít normální život se svou obsesivně kompulsivní poruchou.  Snaží se být dobrou kamarádkou, dcerou i studentkou, ale stále častěji se jí stává, že se zamotává do spirály vlastních myšlenek, ze které je stále těžší se dostat. V tomto zvláštním období jejího života přichází na scénu kamarád z dětství, jehož otec – milionář Rusell Pickett – se za záhadných okolností ztratil a za jeho dopadnutí je vystavená odměna sto tisíc dolarů. Spolu se svou nejlepší kamarádkou Daisy se tedy pouští do pátrání, které navždy změní její život.
mladá čtenářka
 
Kdo chytá v žitě – J. D. Salinger
 
Celý příběh – všechny myšlenky sedmnáctiletého Holdena Caufielda – jsou vlastně jenom tři dny jeho cesty domů ze školy, ze které byl vyloučen. Díky svému putování se v předvánočním New Yorku seznamuje s mnoha lidmi, kteří změní jeho pohled na svět a možná mu i pomohou dospět.