Strojek na nudle, bruska na dřevo nebo kulma na vlasy, i to mohou být produkty, které každý z nás použije pouze při výjimečné příležitosti. Více lidí si tento fakt uvědomuje a propadá trendu tzv. sdílené ekonomiky. Příkladem mohou být sdílená auta, kola a jiné dopravní prostředky nebo vybavené městské dílny, ale také pronájem volných nemovitostí prostřednictvím Airbnb.

Celé hnutí podmínilo rozšíření chytrých telefonů a spolu s tím i aplikací do domácností. Lidé se tak mohou jednodušeji zkontaktovat a věci si půjčit nebo pronajmout.
kamarádky na kolech

Výhodami takovéto ekonomiky jsou:

1. Šetření místa

V případě komunitních aut nepotřebujeme garáž, ani pojištění, ani nemusíme řešit každý večer parkovací místo. To vše si zaplatíte jako součást služby, kterou poskytuje například družstvo Autonapůl. Jeden rodinný nákup v hypermarketu pak vyjde zhruba na 283 korun. U objemného nářadí také šetříme prostor za dílnu, případně zahradní domek. Ve městě totiž rozhoduje každý metr čtverečný. Rozdíl mezi dvoupokojovým a třípokojovým bytem může být až v řádech statisíců (u nájmu tisíců). Pokud tedy nebudeme mít potřebu skladovat více věcí, lze tento volný prostor využít více kreativně nebo se dokonce bez něj obejít a tím i mít více financí pro jiné věci.
chlapecký pokoj

2. Šetření prostředků

Jeden komunitní mlýnek na obilí bohatě stačí, pokud si mouku meleme pouze jednou za měsíc – službu nám poskytuje, jako bychom jej měli doma, ale pořizovací cena je minimální, pokud se na něj složí více lidí. Je to optimální a efektivní využití majetku.

3. Propojení lidí

Z druhé strany může spoluspotřebitelství být prospěšné i pro lokální ekonomiky tím, že spojuje lidi z různých oborů a ti mohou sdílet své dovednosti a prostředky. Vznikla tak například webová stránka Sousedova zahrada, která zprostředkovává prodej a koupi přebytků ze zahrady. Podobná je i aplikace Na Ovoce, sloužící jako komunitní platforma pro mapování volně rostoucích plodících stromů. Její uživatelé mohou tyto stromy vyhledat a ovoce si zpracovat po svém. Tímto se efektivně zabraňuje i plýtvání jídlem. Kromě toho existuje i služba Půjčím To, kde mohou lidé pronajímat všelijaké nástroje. Mezi populární patří dataprojektory, společenské šaty, výčepy apod. Zapůjčené věci kryje protokol a záloha.