Pokud zrovna nepatříte mezi horních deset tisíc, nejspíše si nemůžete dovolit koupit si cokoliv, co vám zrovna přijde na mysl. Vůbec nemusíte žehrat nad tím, že váš život je hrozný, takhle to má naprostá většina lidí žijících nejen u nás, ale obecně na světě. To, že si z každé výplaty, nemůžete koupit třeba nové auto nebo pergolu na zahradu ještě neznamená, že s trochou snahy se vám to dříve nebo později nemůže podařit. Chce to však šetřit, a to, pokud možno co nejefektivněji. Jedině tak se vám podaří naspořit i z relativně malého platu na poměrně drahou věc. Stejně jako cokoliv v životě, i šetřit se musí umět. A ne každý tuto disciplínu ovládá.

Pokladnice myš

O Češích je známo ledacos, ale že by oplývali kdovíjak vysokou finanční gramotností se rozhodně říci nedá. Důkazem budiž fakt, že mnoho lidí z našich luhů a hájů má věčně finanční potíže i přesto, že ekonomika neustále stoupá, stejně tak i platy a celková životní úroveň. Mnoho jedinců prostě není schopno udržet korunu a veškerou výplatu prostě do koruny utratí bez toho, aniž by zbylo něco do budoucna. A ušetřit pár peněz z platu pro průměrně vydělávajícího Čecha by nemělo být zase tak složité. Možnosti, jak trochu zregulovat výdaje, tu jsou vždy.
Prasečí pokladničky

        Pokud kouříte, omezte to nebo ještě lépe, úplně s tím zlozvykem přestaňte. Když přehlídneme zdravotní následky, jsou cigarety velice drahé. Jeden balíček se dnes běžně prodává za stokorunu, což nejsou malé peníze, zvláště, když jste náruživí kuřáci. Zde se dá uspořit opravdu hodně, řádově i jednotky tisíc korun měsíčně. Přestaňte inhalovat škodlivé výpary z cigaret a na dovolenou máte našetřeno velice rychle.

        Stravujte se výhradně doma. Chodit jíst po hospodách je sice pohodlné, ale zároveň i dost nákladné. Za jídlo, které si objednáte v restauraci dáte dvakrát tolik, než za ten stejný pokrm uvařený doma.

        Pořizujte si kvalitní věci. Jsou sice o něco dražší, ale zase vám déle vydrží. To platí prakticky o čemkoliv.