Stačí málo a můžete vyzrát na všechny fyzikální principy, které fungují v případě změny skupenství vody z kapaliny na led. Váš bazén tak můžete i přes zimu s klidným vědomím nechat napuštěný, a nic se mu nestane, uvidíte. To vše zajistí dilatační plováky, které mají měkké, poměrně snadno deformovatelné tělo, které prakticky snižuje tlak mrznoucí vody na stěny nádrže a tím významně snižuje riziko zamrznutí vody v nádrži. Tedy abychom byli přesní, tak voda v nádrži zamrzne každopádně, ovšem nebude se jednat o souvislou vrstvu ledu, která by následně veškerý tlak soustředila na stěny nádrže. Pokud budoucí plochu ledu významně narušíte souvislou vrstvou plováků, tak už se nemusíte ničeho bát.

kruh

Jak je tedy vidět, tak klíčové pro úspěch celého procesu je to, jakým způsobem plováky do vody umístíte. Mělo by to být vždy v linii nejdelšího rozměru bazénu. Pokud má tedy vaše koupací nádrž oválný tvar, měla by to být dlouhá osa tohoto tvaru. Pokud však máte bazén kruhový, tak plováky umístěte v linii průměru kruhu. Pro obdélníkové a čtvercové bazény platí, že zvolíte linii uhlopříčky. Nicméně je jisté, že veškeré bazény nemusí mít pravidelné geometrické tvary. V tom případě se vyplatí rozdělit plochu bazénu na pomyslné známé geometrické segmenty, u kterých uplatníte výše zmíněné pravidlo.

dilateční plovák

Je tedy jasné, že k zabránění zamrznutí vodní hladiny budete potřebovat více než jeden dilatační plovák. Zakoupit je proto můžete hned v celých sadách po několika kusech, ovšem vždy za velice příznivou cenu.
Nicméně k tomu, aby váš bazén v pořádku přečkal zimu v napuštěném stavu, vám pouze plováky stačit nebudou. Budete se muset vybavit také speciálním chemickým přípravkem pro zazimování bazénů a dodržet vhodný doporučený postup, jak vše zařídit tak, aby celá akce dopadla k vaší maximální spokojenosti.